Cariere

Tehnician/Instalator IT

25/04/2024

Candidatul Ideal:

—Seriozitate, punctualitate, bine organizat și responsabil;
—Sa își dorească sa învețe sau să aplice ceea ce a învățat, alături de o echipă tânără și dinamică, fiind capabil să acționeze și independent la nevoie;
—Confortabil cu lucrul pe scară sau la înălțime și manipularea echipamentelor IT fragile de/până la greutatea de 25 de kilograme (servere, antene, ecrane, rack-uri, etc);
—Să aibe permis de conducere categoria B și să se deplaseze pentru intervenții cu mașina de serviciu pe raza județelor Bacău, Vaslui și Iași

Constituie avantaj dar nu este obligatoriu:

Cunoștințe limba engleză;
—Studii medii de specialitate;
—Studii teoretice sau experiență cu rețele structurate, instalare, întreținere, măsurare, certificare cabluri de fibră optică și cupru;
—Cunoștințe sau experiență Linux, Windows, Office Excel, Protocol TCP/IP;

Descrierea postului:

—Lucrează în rețeaua de cabluri, se ocupă  și răspunde de status-ul on-line al rețelei, al echipamentelor de acces și ale utilizatorilor conform cu specificația și parametrii stabiliți de conducere;
—Concepe, implementează si monitorizează rezultatele politicilor firmei referitoare la alocarea optimă a resurselor de rețea;
—Monitorizează activitatea din rețea, se autosesizează și ia măsuri de restabilire a condițiilor normale în cazul în care sesizează nereguli – cooperează pentru oprirea activităților anormale și raportează aceste activități conducerii firmei;
—Menține legatura optimă cu reprezentantul tehnic desemnat al clienților pentru bună desfășurare a contractelor – raportează eventualele nereguli persistente;
—Cunoaște toate detaliile legate de topologia rețelei și face propuneri privind configurația și dezvoltarea rețelei;
—Recomandă și susține punctul de vedere privind alegerea soluțiilor tehnice;
—Face și menține copiile de siguranță ale tuturor configurațiilor echipamentelor în locul special prevăzut și menține o listă a acestora astfel încât aceste copii să poată fi utilizate și în lipsa sa;
—Înregistrează intrările și ieșirile echipamentul IT în softul de inventar;

Oferim:

—Salariul se negociază în functie de experiența profesională
—Program full-time și extra
—Perioada de probă de 2-3 luni, ulterior contract pe termen nelimitat
—Salariu atractiv și sporuri în funcție de realizări
—Unelte, laptop și telefon de serviciu
—Vehicul pentru deplasări in interes de serviciu

Top
en_US